Atmosfer Neden Uzaya Karışmıyor?

Yaşadığımız Dünya’nın yer-çekimi kuvveti, atmosferi yer yüzeyinde tutarak ne kadar güçlü bir oluşum olduğunu bizlere göstermektedir. Örneğin; Mars Dünyamızın 1/10’u (onda biri) kadar bir kütleye sahiptir. Mars’ın boyutları Dünyanın yarısı kadardır. Yani kütle az olduğu için yer çekimi kuvveti de az. Dünyamızın atmosferine göre Mars atmosferi, 1/100 (yüzde bir) oranında daha yoğundur. Mars atmosferinin tamamı CO2 yani karbondioksit gazı ile kaplıdır.

Dünya atmosferinde tabakalar arası hava ağırlığı farkı bulunmaktadır. Atmosferimizin en alt tabaka kısmı ile en üst katmanlara çıkıldıkça hava ağırlığı artarak yükselmektedir. Bu demek oluyor ki Dünya yüzeyine yakın olan atmosfer katmanındaki gazlar üst katmanlarda bulunan gazların ağırlığına dayanamayarak ezilir ve bu katmanda ki hava yoğunluğu daha yoğun olur. Yukarı katman kısımlarını çıktıkça hava yoğunluğu da ters orantılı bir şekilde giderek azalır. Atmosferdeki havanın %99’u ilk 30 km, aşağıdan yukarıya doğru giderken bulunur.

Dünya atmosferinin yoğun bir ağırlığı vardır. Bu yüzden yeryüzünde yaşayan her insan vücudunun, santimetre karesi hesabına göre yaklaşık olarak 6.70 kg lık bir hava basınca maruz kaldığı tespit edilmiştir. İnsanoğlu, binlerce yıl süren evrimleşmesi hala devam ederken, bedenlerimiz 6.70 kg lık basınca dayanması ve başa çıkabilecek şekilde evrilmeyi ihmal etmemiş. Yeryüzünden 3000 metreye kadar var olan basınç ve oksijen miktarı insanoğlunun fizyolojik faaliyetlerini yapmasına engel olmaz. 3000-5000 metre yukarıda hava daha az olduğu için biz insanların nefes alması güçleşir.

Eğer Dünyayı bir basketbol topu büyüklüğünde düşünürsek, yaşayabilmemiz için gerekli olan atmosferin kalınlığı bir kağıt kalınlığına eşdeğerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir