Tam Çember Gökkuşağı

İki çember şeklinde gökkuşağı. Fotoğraf, Avustralya’nın batısındaki Cottesloe Sahili’nin üzerinde helikopter uçuşu yapan Colin Leonhardt tarafından çekildi.

Gökkuşaklarına dokunamazsınız, kuşlar üzerinden uçamaz, bitiş noktalarında cüce cinler yoktur. Gökkuşağı çisenin yarattığı bir ilüzyondur. Gökkuşaklarının nasıl oluştuğuna dair bir yazı hazırlamıştık (bkz.), iki gökkuşağının aynı anda nasıl oluştuğuna dair açıklamayı da yazımızda bulabilirsiniz.

Bizler gökkuşaklarını yarım çember şeklinde görüyoruz. Fakat Avustralya’da çekilen bu fotoğrafta gökkuşağının tam çember halini görüyoruz. Peki bu mümkün müdür? Yoksa fotoğraf makinesinde kullanılan lensle oluşturulan bir aldatmaca mıdır, ya da photoshop teknikleri kullanılarak oluşturulan dijital bir manipülasyon mudur?

Değildir. Aslında bütün gökkuşakları daireseldir. Yağmur damlaları içerisinde kırılan ışık her yöne yayılır, dolayısıyla da bu her yöne yayılım çembersel bir görünütüyü oluşturur. Fakat bütün bir çemberi görebilmek için bütün yönlerde yağmur damlalarının olduğu bir bölgeden bakmak gerekir; bu durum yerdeki insanlar için mümkün değildir. Eğer bir gözlemci yağmurlu bir gökyüzüne doğru uçarsa, gökkuşağının tam çemberini görebilir.

Kaynak : http://bilimfili.com/tam-cember-gokkusagi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir