Philae Yüzeyinden İlk Görüntü

Avrupa Uzay Ajansı’nın Philae adlı ‘kondu’su bir değil iki değil tam üç iniş gerçekleştirdi. Gece boyu uzay aracından alınan veriler, Philae’nın 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza yerleştiğinde iki kere sektiğini onaylıyor..

ESA Philae’nin yüzeyden gönderdiği ilk fotoğrafı yayınladı, beklenenden geç oldu ama bu iniş komplikasyonlarını düşündüğümüzde çok normal. Fotoğraf örneği Philae ‘nin 12 Kasım saat 15:33’te iniş yaptığını gösteriyor. Almanya, Darmstadt’daki Avrupa Uzay İşlemleri Merkezi’ndeki görev yöneticileri sinyal onayını yarım saat sonra alabildi. Örneğin manyetometre verilerine göre, Philae17.26 ve 17:33 saatlerinde de iniş yaptı.Bunun sebebi ise kuyruklu yıldız üzerindeki yerçekiminin çok az (Dünya’dakinin 10.000 de 1i) olmasına bağlı olarak yaşanan sekme.

Yüzeyden ilk sekme 2 saat sürdü ve kuyruklu yıldız yüzeyinden yaklaşık 1 kilometre yükseğe çıktı.  Şu an yüzeyde de olsa, zıpkınlarının pozisyonu Philae’ nin yüzeye çok iyi tutunamadığını işaret ediyor. Şu an güneş panellerine gelen güneş ışığını kesecek şekilde açılı da duruyor olabilir.

İlk yayımlanan görüntü aslında Philae’nin CIVA kamerasından çıkan iki fotoğraftan oluşuyor. ESA tam panorama oluşturan toplam 7 görüntü indirdi. Ancak bu henüz yayınlanmadı.ESA kıdemli bilimcilerinden  Mark McCaughrean “İlk görüntüden Philae ‘nin yüzeyde mi olduğu yoksa açılı bir şekilde mi durduğu anlaşılmıyor.” şeklinde açıkladı ve ekledi ” zamanla netleşecek bir konu”.

 

*BilimFili.com,”Philae Yüzeyinden İlk Görüntü”

Kaynak : http://bilimfili.com/philae-yuzeyden-ilk-goruntu/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir