Einstein Ne İcat Etti?

Benim en sevdiğim fotoğraf karelerinden birisidir; Charlie Chaplin ve Albert Einstein yanyana… İkisi de tarihin ve bugünün iki önemli karakteri. Ancak bu yazımızda zamanın deha sanatçısı Chaplin’in değil, bilimin dehası Einstein’ın kısa öyküsüne değineceğiz.

Albert Einstein… Bu ismi duyunca aklımızda hemen eşleştirmeler yaparız; dahi, tarihin en büyük düşünürlerinden birisi… Bir fizikçi ve matematikçi olarak Einstein, Nikola Tesla ya da Alexander Graham Bell gibi bir icatçı değildir, fakat onun “İzafiyet Teoremi” zaman kavramına, uzaya, maddeye, enerjiye ve yer çekimine yeni bakış açıları kazandırmıştır. Çalışmaları atomik enerjinin kontrolü, uzayın keşfi ve ışık uygulamaları gibi önemli ilerlemelerin ilham kaynağı olmuştur.

Almanya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Einstein’ı öğretmenleri yavaş ve tembel olarak nitelemiştir. Fakat 15 yaşında okuldan ayrıldığında, bir öğretmeni artık ona öğretilecek bir şeyin kalmadığını söylemiştir.

Zurich Teknoloji Enstitüsü’ne başlayan Einstein, 1905 yılında henüz 26 yaşında iken doktorasını almıştır. Bu yılda, ezberleri bozan 5 adet  bilimsel makale yayınlamıştır. İlk makalesi kendisine doktora ünvanını kazandırmıştır. Diğer 4 makalesindeki konseptler ise evreni kavrayışımızın değişmesine yardımcı olmuştur.

Başlıkları:

  • Brown hareketi, ya da su ve gazlarda bulunan mikroskobik parçacıkların zikzak hareketi. Einstein’in bulguları atom ve moleküllerin varlığını kanıtlamaya yardımcı olmuştur.
  • Işığın Kuantum Teorisi. Einstein, ışığın bazı parçacık özelliği ve dalga özelliği gösteren quanta ve fotonlar denilen ayrı enerji paketlerinden oluştuğunu ileri sürmüştür. Ayrıca, ışığın çarptığı katı yüzeyle elektron salınımı yapmak olarak ifade edilen “fotoelektrik etki”yi açıklamıştır. Televizyonlar, Einstein’in ışık teorisinin pratik uygulamalarından birisidir.
  • Özel İzafiyet Teorisi. Einstein; ışık hızının sabit kalması ve evren kanunlarının aynı kalması durumunda zaman ve hareketin ilişkili olduğunu açıklamıştır.
  • Kitle ve Enerji Arasındaki İlişki. Dördüncü makalesi; ünlü E = mcdenklemi ile kütle ve enerji arasındaki ilişkiyi izah etmiştir. Bu formül maddenin küçük bir parçacığının çok büyük bir enerji içerdiğini gösteriyor. Öte yandan Nükleer Enerji’nin -bugün hala doğru kullanımını öğrenemeyen insanların elinde dünyaya hükmetme aracı olarak kullanılan- temellerini oluşturmuştur.

*BilimFili.com,”Einstein Ne İcat Etti?”

Kaynak : http://bilimfili.com/einstein-ne-icat-etti/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir