Bir Makineyi Vurarak Tamir Etmek Mümkün Mü?

90’larda yaşayanların belki de sık sık başvurduğu yöntemlerden birisiydi; karıncalı televizyona hafifçe vurarak görüntüyü berraklaştırmaya çalışmak ya da radyodan gelen cızırtılı sesleri gidermek için radyoya hafifçe bir “şiddet” uygulamak. Bu davranış birçok insanda alışkanlık haline geldiğinden bozulan bir elektronik alette bir sarsıntı yaratacak şekilde vurma eğilimi bugün dahi güncelliğini korumaktadır. Bu durumun elbette ki psikolojik bir izahı da vardır ancak bu başka bir yazımızın konusu olabilir.

Peki bozulan elektronik cihazlara vurmak gerçekten de işe yarıyor mu? Bunu sanırım en çok da bu davranışı sergileyenler kolayca cevaplayacaktır. Evet bazen işe yarıyor.

Ulusal Elektronik Servisleri Birliği’nin müdürü Mack Blakely, bunun bir bakıma mantıklı olduğunu söylüyor. “Eskiden aygıtların içinde birçok mekanik parça vardı ve vurarak bir şeylerin yerine oturmasını sağlayabiliyordunuz. Bozuk bir lehim temas sağlayabilirdi ama çok geçmeden sorunlar yine ortaya çıkardı” diyor.

Bu mantık günümüzün makineleri için de geçerli. Sıkı bir yumruk oturtmak temassızlığı geçici olarak giderebilir ama aynı zamanda riskli de. Söz gelimi, içinde manyetik plakalar bulunan bir sabit diske vurursanız kafa hasarına yol açabilirsiniz. O yüzden de vurarak tamiri işin uzmanlarına bırakmak en iyisi. Neredeyse 50 yıldır elektrik teknisyeni olan Blakely, tam yerine yapılan birkaç küçük vuruşun bir baskılı devre kartındaki soğuk lehimleri gösterebileceğini söylüyor. Ama vuruşların küçük olmasına dikkat etmenizi öğütlüyor.

Aynı yöntem acil durum tıbbında da kullanılıyor. Sağlık görevlileri kalp krizi  geçiren kişinin göğsüne “prekordiyal vuru” uyguladıklarında, aslında yaptıkları şey eski tamircilerin yaptığından farklı değil; yani vurarak kalbin çalışmasını sağlıyorlar. Fakat elektronikte olduğu gibi tıpta da birçok araştırma bunun zararının yararından daha fazla olabileceğini söylüyor.

 

Kaynak: Popular Science / Kasım’14 Sayı:31

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir