CERN: Işık Hızı Aşıldı Einstein’ın ‘Özel Görelilik Teorisi’ Çürüyebilir

İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nde (CERN) çalışan bilim adamları, fizik yasalarını değiştirebilecek bir sonuca ulaştı.

ÖZETLE

CERN’den yeni buluş
Einstein’in teorisini çürütebilir
Bir dizi test yapılacak.

CERN’deki fizikçiler, yaptıkları deneyler sonucu atomdan küçük partiküllerin temel fizik yasalarına ters düşen biçimde ışık hızını aştığını duyurdu. Alplerin kolu olan Apenin Dağları’nın altında bir laboratuardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinolar, hedefe saniyenin milyarda birinden hızlı bir şekilde vardı.
Yıllardır sürdürülen araştırmaya göre, 60 nanosaniyede hareket eden nötronlar, 730 kilometrede ışık hızını aşabiliyor. İsviçre’nin Cenevre kentinden İtalya’nın Gran Sasso kentine gönderilen nötronların hızı saniyenin milyarda birini geçti.
CERN’nin buluşu eğer doğrulanırsa Albert Einstein’ın 1905 tarihli ‘Özel Görelilik Teorisi’ni çürütecek. Einstein’ın teorisi hiçbir şeyin ışık hızını aşamayacağına dayanıyor.
‘Bağımsız deneylerle doğrulanmalı’
CERN’de çalışan bilim adamı Antonio Ereditato, araştırmaların devam ettiğini ve daha bir dizi test yapılması gerektiğini söyledi. Ereditato, sonuçların doğrulanması halinde, temel fizik kurallarını derinden sarsacak bir buluşa imza atılacağını belirtti.
“Araştırmalarımıza çok güveniyoruz” diyen bilim adamı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya’dan araştırmacıların da bağımsız deneylerle sonuçları doğrulaması gerektiğini söyledi.
Bilim adamları ‘sistematik hata’ olasılığına karşıysa temkinli. Bu olasılığa göre, ne kadar ölçüm yapılırsa yapılsın hatalı sonuca varılabiliyor. Yani doğru olmamasına rağmen hız sınırının aşıldığı verisi elde edilebiliyor. Bilim adamları ölçümlerini kamuoyuna ilan ederek hata payını azaltmayı hedefliyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir