1967 – Uzay Antlaşması

27 ocak 1967 günü washington, moskova ve londra’da imzaya açılmış ve 10 ekim 1967’de yürürlüğe girmiş olan antlaşma. kısaca “1967 uzay antlaşması” olarak anılır. türkiye, bu antlaşmaya 27 mayıs 1968 tarihinden geçerli olmak üzere taraf olmuştur.

1967 dış uzay antlaşması egemenlik eşitliği prensibine dayalıdır ve dış uzaydan yararlanma hakkının tüm insanlığın hakkı olduğunu öngörür. buna göre hiçbir ülkenin bir resmi veya özel girişimi, bir uzay istasyonuna, dünyanın etrafındaki bir yörüngeye, aya veya herhangi bir gök varlığı üzerine nükleer veya bir başka çeşit bir kitle imha silahı yerleştiremez. ay ve diğer gök cisimlerinin kullanımı sadece barışçı amaçlarla sınırlıdır, ve bilhassa askeri üs, tesis, istihkam kurulamaz, silah denemeleri ve askeri tatbikatlar için kullanılamazlar.

türkçe resmi adı:

“ay ve diğer gök cisimlerini dahil, uzayın keşif ve kullanılmasında devletlerin faaliyetlerini yöneten ilkeler hakkında anlaşma”

kısaca, “1967 dış uzay antlaşması”

ingilizce resmi adı:

“treaty on principles governing the activities of states in the exploration and use of outer space, including the moon and other celestial bodies”

kısaca, “1967 outer space treaty”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir