Neptün

Neptün Güneş Sistemi‘nde bir gezegendir. Neptün 4 milyar 500 milyon kilometrelik bir uzaklığıyla güneşe en uzakgezegendir. Büyüklük sıralamasına göre ise 4.büyükgezegendir. Kütle itibariyle dünyanın 17 katıdır. Güneş etrafındaki dönüşünü 165 yılda tamamlar.

1846 yılında keşfedilen Neptün’ün bilinen 14 uydusu vardır. En büyük uydusu Triton’dur. Diğer gaz devleri gibi gezegen büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşur. Atmosferinde bulunan metan gezegene mavi rengini verir.

Neptün atmosferindeki müthiş hızlı rüzgarlar güneş sisteminin en hızlı rüzgarlarıdır. Hızı saatte 2000 kilometreye ulaşan ve sebebi henüz tam olarak bilinmeyen fırtınalar uzun sürelerle devam etmektedir.

Neptün’ün atmosferinin üst katmanlarında sıcaklık -221 dereceye kadar düşmektedir. Bu sıcaklıkGüneş Sistemi‘nin en düşük sıcaklıklarıdır.

Gezegenin ince ve parçalı halkaları bulunmaktadır. İlk defa 1968 yılında keşfedilen halkalar Voyager 2‘nin 1989’da Neptün geçişi sırasında fotoğraflanmıştır.

Dünyadan görünemeyecek uzaklıktaki Neptün’ün gözlemi oldukça zordur. Bugüne kadar sadeceVoyager 2 Uzay Sondası’nın bir ziyareti gerçekleşmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir